SATURDAY SPORTS SCOREBOARD:
WIAA BOYS HIGH SCHOOL BASKETBALL REGIONALS
(Third Round)–Division 1 Sectional 1
Marshfield 67, Hudson 61
Neenah 81, Oshkosh North 71
Stevens Point 77, Oshkosh West 49
Superior 51, Wausau West 34
–Division 1 Sectional 2
De Pere 71, Bay Port 56
Germantown 46, Kettle Moraine 29
Homestead 56, Arrowhead 49
Kimberly 69, Sheboygan North 56
–Division 1 Sectional 3
Kenosha Indian Trail 52, Oconomowoc 51
Madison Memorial 41, Sun Prairie 39
Verona Area 59, Janesville Craig 58
–Division 2 Sectional 1
Merrill 55, Mosinee 51
Onalaska 52, Holmen 50
Rice Lake 69, Menomonie 26
Shawano Comm. 55, Hortonville 28
–Division 2 Sectional 2
Beaver Dam 58, Cedarburg 49
Seymour 39, Pulaski 31
Slinger 62, Port Washington 48
West De Pere 70, Kaukauna 60
–Division 2 Sectional 3
DeForest 59, Stoughton 56
Monona Grove 37, McFarland 33
Mount Horeb 61, Sauk Prairie 42
Wilmot Union 86, Westosha Central 56
–Division 2 Sectional 4
Greendale 51, South Milwaukee 40
Marquette University 88, Milwaukee Riverside University 71
Milwaukee King 65, Brookfield Central 53
Racine Case 91, Milwaukee Hamilton 72
Waukesha North 72, Pewaukee 58
Wauwatosa East 56, Wauwatosa West 54
West Allis Central 73, Racine Horlick 70
Whitefish Bay 86, Milw. Washington 73
–Division 3 Sectional 1
Arcadia 62, Altoona 47
Northwestern 41, St. Croix Falls 36
Prescott 72, Saint Croix Central 35
West Salem 61, Gale-Ettrick-Trempealeau 60
–Division 3 Sectional 2
Peshtigo 41, Clintonville 37
Roncalli 51, Wrightstown 42
Valders 70, Kiel 41
Xavier 64, Freedom 57
–Division 3 Sectional 3
Adams-Friendship 35, Lodi 32
East Troy 59, Lake Mills 40
Evansville 55, Edgerton 52
River Valley 58, Dodgeville 42
–Division 3 Sectional 4
Brown Deer 67, Kettle Moraine Lutheran 52
Milwaukee North 73, Saint Francis 69
Poynette 56, Waupun 47
Ripon 77, Laconia 61
–Division 4 Sectional 1
Fall Creek 44, Stanley-Boyd 31
Phillips 70, Hurley 48
Regis 76, Elmwood/Plum City 43
Unity 57, Cameron 49
–Division 4 Sectional 2
Amherst 53, Iola-Scandinavia 37
Auburndale 38, Marathon 35
Brillion 57, Algoma 38
Crivitz 44, Wabeno/Laona 36
–Division 4 Sectional 3
Deerfield 64, Belleville 46
Melrose-Mindoro 75, Blair-Taylor 66
Mineral Point 65, Cuba City 56
Pardeeville 50, Wisconsin Heights 45
–Division 4 Sectional 4
Dominican 78, Destiny 38
Howards Grove 44, Ozaukee 42
Racine St. Catherine’s 55, Kenosha Saint Joseph Catholic Academy 49
Saint Marys Springs 59, Lourdes Academy 44
–Division 5 Sectional 1
Frederic 57, Luck 49
McDonell Central 81, New Auburn 54
Rib Lake 55, Owen-Withee 44
Washburn 57, South Shore 49
–Division 5 Sectional 2
Green Bay N.E.W. Lutheran 56, Gresham Community 54
Newman Catholic 56, Pittsville 44
Port Edwards 55, Almond-Bancroft 37
Wausaukee 48, Goodman/Pembine 32
–Division 5 Sectional 3
Fennimore 40, Seneca 25
Gilmanton 52, Bangor 51
Hillsboro 57, Wonewoc-Center 38
Shullsburg 73, Pecatonica 54
–Division 5 Sectional 4
Hustisford 57, Randolph 45
Sheboygan Area Luth. 91, Hilbert 67
Williams Bay 57, Black Hawk 53
Young Coggs Prep 68, Milwaukee Academy of Science 48-
WIAA GIRLS HIGH SCHOOL STATE BASKETBALL TOURNAMENT
–Division 1 Sectional 1
Sectional Championship
D.C. Everest 59, Neenah 42
–Division 1 Sectional 2
Sectional Championship
Arrowhead 55, De Pere 48
–Division 2 Sectional 1
Sectional Championship
River Falls 49, Mosinee 40
–Division 2 Sectional 2
Sectional Championship
Cedarburg 56, Green Bay Southwest 52
–Division 2 Sectional 3
Sectional Championship
Middleton 66, Janesville Craig 57
Waunakee 68, Waterford 55
–Division 2 Sectional 4
Sectional Championship
Divine Savior 48, Oak Creek 35
Pius XI 38, New Berlin West 33
–Division 3 Sectional 1
Sectional Championship
Hayward 43, Durand 42
–Division 3 Sectional 2
Sectional Championship
Xavier 52, Valders 47, OT
–Division 3 Sectional 3
Sectional Championship
Whitewater 57, Dodgeville 54
–Division 3 Sectional 4
Sectional Championship
Kettle Moraine Lutheran 53, Waupun 42
–Division 4 Sectional 1
Sectional Championship
Fall Creek 73, Cameron 62
–Division 4 Sectional 2
Sectional Championship
Marathon 48, Algoma 32
–Division 4 Sectional 3
Sectional Championship
Cuba City 70, Aquinas 44
–Division 4 Sectional 4
Sectional Championship
Saint Marys Springs 56, Dominican 34
–Division 5 Section 1
South Shore 59, McDonell Central 55
–Division 5 Section 2
Section Championship
Assumption 68, Green Bay N.E.W. Lutheran 48
–Division 5 Section 3
Section Championship
Barneveld 68, Bangor 42
–Division 5 Secton 4
Section Championship
Fall River 70, Sheboygan County Christian 55
–
WIAA BOYS HIGH SCHOOL STATE HOCKEY TOURNAMENT
–Championship Game Superior 6, Wausau West 0
WIAA GIRLS HIGH SCHOOL STATE HOCKEY TOURNAMENT
–Championship Game USM 2, Hayward/Spooner 1
WIAA STATE HIGH SCHOOL WRESTLING TOURNAMENT
–Division 1 ChampionshipKaukauna 41, Stoughton 21
–Division 2 Semifinals
Ellsworth 37, Wisconsin Lutheran 27
Freedom 40. Sparta 27
–Division 2 Championship
Freedom 34, Ellsworth 15
–Division 3 Semifinals
Spring Valley/Elmwood 37, Random Lake 22
Coleman 45, Fennimore 34
–Division 3 Championship
Spring Valley/Elmwood 40, Coleman 27
–
WIAA HIGH SCHOOL GYMNASTICS TOURNAMENT Individual winners
–Division 1 Balance Beam(tie) Bailey Fitzpatrick, Burl-Bad-Cat C-U Gr-Wil UTia Dorshorst, Wisconsin Rapids Lincoln
–Division 1 Floor ExerciseJorin Fredman, Arrowhead
–Division 1 Uneven BarsTaryn Sherman, Arrowhead
–Division 1 VaultingBailey Fitzpatrick, Burl-Bad-Cat C-U Gr-Wil U
–Division 1 All-AroundMolly Benavides, Burl-Bad-Cat C-U Gr-Wil U
–Division 2 Balance BeamMary Claire Potter, Whitefish Bay
–Division 2 Floor ExercisesJozie McClelland, Viroqua-Cashton-Hillsboro-North Crawford
–Division 2 Uneven BarsSarah Duff, Mount Horeb
–Division 2 VaultingAlex Van Gilder, Rice Lake-Cumberland
–Division 2 All-AroundLauren Faust, Mount Horeb